Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem - Blog Optidotum

Blog

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem

15 stycznia 2020

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem

Co prawda światło słoneczne jest niezbędne do produkcji witaminy D, ale w tym celu wystarczy ilość światła słonecznego, które dociera przez kończyny i twarz, i to najlepiej w tych porach dnia, kiedy światło słoneczne nie pada pod najbardziej dla nas szkodliwym kątem. Dlatego koniecznie noś okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem.

Promieniowanie UV może bowiem uszkadzać nie tylko skórę, lecz także wzrok! Problem w tym, że większość z nas nie ma świadomości ryzyka, jakie stwarza ekspozycja na promieniowanie UV przez cały dzień, cały rok, w każdą pogodę. Większość z nas nie posiada informacji na temat metod ochrony przed promieniowaniem UV.

Konsekwencje narażenia na promieniowanie słoneczne

Dlatego trzeba nieustannie uświadamiać wszystkich miłośników słońca, że możemy nieodwracalnie uszkodzić wzrok, gdy narazimy go na kontakt ze słońcem. Oczy bowiem pochłaniają każdą długość promieniowania, nawet tego, którego nie widzimy i nie rejestrujemy. Stopień szkodliwości zależy od dawki i stopnia ekspozycji. Narażenie na nadmierne promieniowanie słoneczne niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla narządu wzroku, od powierzchownego oparzenia tkanek, zwanego opalenizną, przez wysuszenie powierzchni oka aż do poważnego uszkodzenia rogówki. W soczewce może powodować zaćmę, a w siatkówce zmiany zwyrodnieniowe, aż do utraty części fotoreceptorów.

Jak zatem chronić się przed szkodliwym promieniowaniem? W przypadku narządu wzroku ochroną są okulary, ale też osłona głowy w postaci kapelusza czy parasolki.

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem

Niebagatelne znaczenie mają regularne kontrole okulistyczne z badaniem dna oka, ponieważ początkowo zmiany mogą być bezobjawowe. W większości przypadków pacjenci trafiają do okulisty już z bardzo zaawansowanymi zmianami, które są nieodwracalne i nie poddają się leczeniu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dbałość o ochronę oczu przez cały rok, nie tylko zwyczajowo latem, bo operujące słońce to nie tylko zalety. Dobre okulary przeciwsłoneczne nie tylko zapewniają skuteczną ochronę przed jasnym światłem, lecz przede wszystkim chronią oczy. Nie są tylko modnym, ale koniecznym dodatkiem, który ochroni wzrok – nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, czy zawierają filtry UV chroniące wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zwykłe, przyciemnione plastikowe okulary mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. I kupować okulary przeciwsłoneczne tylko w salonie optycznym, gdzie zawsze otrzymamy gwarancję bezpieczeństwa i jakości produktu.