Promieniowanie UV jest groźne zimą - Blog Optidotum

Blog

Promieniowanie UV jest groźne zimą

17 stycznia 2020

promieniowanie UV

O skuteczną ochronę wzroku powinniśmy dbać nie tylko podczas upalnego lata, ale również późną jesienią i zimą. Promieniowanie UV bowiem jest groźne zarówno zimą, jak i latem, tak w pogodne, jak i pochmurne dni. Dlaczego powinniśmy przez cały rok chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym?

Groźne w skutkach promieniowanie ultrafioletowe ma na nas wpływ codziennie, przez cały rok. Jednak to okres letni i zimowy jest czasem szczególnie wzmożonej ekspozycji na słońce.

Chroń oczy przed promieniowaniem UV

Przed promieniowaniem UV chronimy się przede wszystkim latem, nie wiedząc o tym, że powinniśmy to robić również zimą. Mroźna aura nie chroni przed niekorzystnym wpływem promieni UV.  O tym, że promienie UV mogą uszkodzić skórę, wiedzą już niemal wszyscy, ale wciąż nie każdy ma świadomość, że to samo dotyczy oczu.

promieniowanie UV

Czym jest promieniowanie UV?

Słońce emituje promienie ultrafioletowe w trzech zakresach: UVA, UVB oraz UVC, z których dwa pierwsze docierają do Ziemi. Ponieważ oczy łatwo absorbują promieniowanie UV, brak ich odpowiedniej ochrony może prowadzić do uciążliwych dolegliwości, a w konsekwencji – groźnych schorzeń. Brak dostatecznej ochrony może przyczynić się do poważnych uszkodzeń w obrębie jego struktury. Zbyt duża dawka UV zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia katarakty. Soczewka oka nie ma naturalnych zdolności regeneracyjnych, dlatego wszelkie negatywne zmiany są nieodwracalne i prowadzą do późniejszych chorób.

Odpowiednie okulary dla ochrony oczu przed UV

Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne z wysokiej jakości filtrami pomogą ochronić oczy przed promieniowaniem UV. Promieniowanie UV jest bowiem groźne także zimą.