Komfort oczu kierowców – dobór odpowiednich okularów - Blog Optidotum

Blog

Komfort oczu kierowców – dobór odpowiednich okularów

19 stycznia 2020

komfort oczu kierowców

Jesień i zima to najbardziej wymagający czas dla osób noszących okulary, dlatego szczególną wagę do ich doboru powinni przykładać kierowcy, żeby w często nawet diametralnie zmieniających się warunkach pogodowych mogli czuć się bezpiecznie. Podstawą bezpieczeństwa jest komfort oczu kierowców.

Podczas podróży przez wiele godzin w niesprzyjających warunkach: oślepiającym słońcu, mgle, czy nocą, gdy muszą utrzymywać podzielność uwagi na drogę, nawigację i deskę rozdzielczą, wzrok kierowców jest narażony na dyskomfort.

Odpowiednio dobrane soczewki okularowe mogą nie tylko poprawić komfort prowadzenia samochodu w trudnych jesienno-zimowych warunkach. Najważniejszym aspektem jest podniesienie bezpieczeństwa na drodze, dlatego od dobrze dopasowanych okularów oczekujemy, że zapewnią maksymalną ochronę przed niesprzyjającymi warunkami. Dzięki temu kierowcy będą mogli dobrze widzieć w każdej odległości. A przecież właśnie jesienią i zimą kierowcy są narażeni na liczne czynniki, które utrudniają jazdę. Prowadzący samochód podczas jazdy muszą liczyć się choćby z różnymi źródłami światła. Komfortowi jazdy nie służy światło ulicznych lamp czy reflektorów innych pojazdów, podobnie jak odbijające się od śnieżnych zasp światło słoneczne. Reasumując: dobrze dobrane okulary zapewniają maksymalny komfort oczu kierowców.

komfort oczu kierowców

Odpowiednie soczewki okularowe – zapewnić komfort oczu kierowców

By zapewnić wygodę podczas jazdy samochodem i komfort oczu kierowców w trakcie użytkowania okularów, kierowcy powinni wybierać odpowiednie soczewki okularowe. Soczewki dla kierowców powinny charakteryzować m.in. takie cechy, jak:

– odpowiednia twardość i wytrzymałość;

– odporność na zarysowania;

powłoki antyrefleksyjne powinny mieć jak najmniejsze odbicie szczątkowe, ponieważ dzięki czemu do oczu dociera mniej światła odbitego;

– powinny mieć właściwości antystatyczne: mniejsze nagromadzenie energii elektrostatycznej redukuje ilość kurzu i zabrudzeń na soczewce, co pozwala na dłuższą, komfortową jazdę;

– mieć właściwości oleofobowe i hydrostatyczne (śliska powierzchnia powłoki). Odpowiednie nachylenie zwilżania wody sprawia, że krople wody i nie utrzymują się na soczewce. Czyszczenie jest szybsze i łatwiejsze.