Okulary na zimę dla kierowców – zadbaj o dobry wybór - Blog Optidotum

Blog

Okulary na zimę dla kierowców – zadbaj o dobry wybór

23 stycznia 2020

okulary na zimę dla kierowców

Z myślą o jeździe w trudnych warunkach producenci przygotowali odpowiednie okulary na zimę dla kierowców. Ludzki wzrok wypracował ogromny zakres adaptacji do warunków obserwacji. Jednak w wielu sytuacjach można jeszcze poprawić komfort i bezpieczeństwo widzenia poprzez dobór odpowiednich okularów na zimę. Nigdy dość uświadamiania kierowców o doborze odpowiednich okularów do prowadzenia samochodu.

Dla dobrego widzenia w warunkach drogowych ma znaczenie wiele aspektów technicznych soczewek okularowych oraz opraw.

Typ i kształt oprawy

Małe oprawy zawężają peryferyjną część pola widzenia, szczególnie u osób z wadą wzroku. Z tego względu kierowcy powinni wybierać takie, których wielkość, kształt i ułożenie umożliwiają obserwację dużego pola widzenia.

Rozkład mocy optycznej

Nowoczesne soczewki okularowe rzadko już mają stałą moc sferocylindryczną i są na ogół dopasowane do warunków funkcjonowania. Ponad 90% czasu w aucie wzrok pracuje do dali. Jednak musi również przełączać się pomiędzy widzeniem na dużą odległość a widzeniem przyrządów na tablicy rozdzielczej. I oczywiście widokiem w lusterkach.

Specjalne wymagania przebiopów – okulary na zimę dla kierowców

W przypadku młodych kierowców, u których akomodacja funkcjonuje sprawnie i w dużym zakresie, nie stanowi to problemu. Jednak z wiekiem pojawia się konieczność użycia soczewek progresywnych. Przede wszystkim dobór stref widzenia wpływa bezpośrednio na użyteczność okularów. Z tego względu np. soczewki przeznaczone do pracy biurowej nie nadają się do jazdy samochodem. Strefy widzenia do dali i w odległościach pośrednich powinny być możliwie duże. Dzięki temu nie trzeba gwałtownie ruszać głową podczas jazdy. W salonie optycznym prośmy zatem o specjalne okulary na zimę dla kierowców. Na szali jest nie tylko komfort, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo.

okulary na zimę dla kierowców