Pamiętajmy o ochronie oczu – w okularach na stoku - Blog Optidotum

Blog

Pamiętajmy o ochronie oczu – w okularach na stoku

4 lutego 2020

pamiętajmy o ochronie oczu

Zimą nasze oczy wymagają szczególnej ochrony. Pamiętajmy o ochronie oczu podczas zimowych aktywności. Jednymi z najbardziej niebezpiecznych dla oczu czynników są przede wszystkim: ostre słońce, mróz, silny wiatr. Są one jeszcze bardziej odczuwalne na górskich stokach. Jazda na nartach z pewnością wymaga ochrony oczu. Szukajmy zatem odpowiednich okularów, które zapewnią ochronę oczu podczas jazdy na nartach.

Zima to jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających dla oczu pór roku. Częściej i dłużej przebywamy w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach, ponieważ szybko robi się ciemno. Do tego są to najczęściej pomieszczenia ogrzewane, co powoduje wysuszanie się spojówki i odczucie dyskomfortu. Jeszcze więcej niebezpieczeństw czeka na oczy na zewnątrz. Nagły spadek temperatury, silny wiatr i słońce to jedne z najbardziej drażniących oczy czynników. Są one jeszcze bardziej odczuwalne na górskich stokach. Planując urlop w górach, pamiętajmy o odpowiedniej ochronie oczu. Korzystajmy z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwolą w pełni korzystać z uroków zimy.

Śnieg odbija 80% promieni UV

Jeśli planujemy spędzać długie godziny na stokach, musimy szczególnie zadbać o ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dla oka promienie odbite są równie niebezpieczne, jak promienie bezpośrednie, a śnieg odbija nawet 80% promieni UV. Dla porównania: woda odbija 30%, a piasek 25% promieni UV. W związku z tym zimą warto zainwestować w zakup okularów przeciwsłonecznych wyposażonych w filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem. Bez wątpienia osoby uprawiające sport powinny zaopatrzyć się w gogle narciarskie wyposażone w taką ochronę.

Dopasować do potrzeb – pamiętajmy o ochronie oczu

Szkła gogli narciarskich wyróżnia przede wszystkim kolorystyka. Decydując się na zakup gogli, często dopasowujemy je do swojego gustu – wybieramy te kolory, które najbardziej nam odpowiadają. Warto wiedzieć, że każdy kolor pełni inną funkcję. Dzięki szkłom o barwie żółtej lepiej widzimy oddalone obiekty. Z tego względu dobrze sprawdzają się podczas jazdy po zmroku. Na stokach o dużym nasłonecznieniu powinno się nosić gogle ze szkłami w kolorze brązowym lub pomarańczowym. Najlepszą ochroną przed promieniami UV odbijającymi się od śniegu będą gogle z niebieskimi, szarymi bądź czarnymi szkłami. Jeśli zamierzamy szusować po różnych stokach czy o różnych porach dnia, to jedno zabarwienie może nie spełnić wszystkich naszych oczekiwań. Wówczas warto wybrać gogle z zamiennymi soczewkami.