Syndrom widzenia komputerowego – zadbajmy o oczy - Blog Optidotum

Blog

Syndrom widzenia komputerowego – zadbajmy o oczy

10 lutego 2020

syndrom widzenia komputerowego

Korzystając z nowoczesnych technologii, zadbajmy o oczy. Syndrom widzenia komputerowego jest coraz powszechniejszą dolegliwością. Rozwiązaniem mogą być okulary do pracy z urządzeniami elektronicznymi.

Długi czas pracy z komputerem lub innym urządzeniem cyfrowym wyposażonym w ekran, który jest główną przyczyną problemów, prowadzi do szeregu symptomów. Można by nazwać ogólnie „syndromem widzenia komputerowego” i podzielić na dwie grupy objawów: wizualne i fizyczne.

Dolegliwości narządu wzroku

Do pierwszej grupy zaliczymy m.in.: astenopię, poczucie zamazywania się obrazu, suche bądź podrażnione i przez to bolące oko. Do drugiej zaś m.in.: bóle głowy, szyi, pleców i ramion. Wystąpienie nawet tylko części z wymienionych objawów powoduje istotny spadek jakości życia. Wzrasta także ryzyko wystąpienia stanów patologicznych oka, w tym np. infekcji.

syndrom widzenia komputerowego

Syndrom widzenia komputerowego – zadbajmy o oczy

Czynniki, które wywołują powyższe objawy, można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy jest związany z fizycznymi cechami obrazów prezentowanych na ekranie: jasnością, kontrastem, wielkością, częstotliwością wyświetlania itp. Drugi to organizacja stanowiska pracy: ustawienie fotela, monitora, położenie klawiatury itp. Dość rzadko te aspekty pracy są brane pod uwagę przez użytkowników. Trzeci rodzaj czynników to nawyki użytkowników komputerów, takie jak np. częstość mrugania oraz częstotliwość i aktywność w czasie przerw. Coraz bardziej popularnym narzędziem pracy są tablety, w przypadku których odległość roboczą reguluje się położeniem dłoni, która je trzyma. W ten sposób zwykle wzrasta wysiłek wzrokowy. Jeśli dodamy do tego powszechny zwyczaj korzystania ze smartfonów, uzyskamy niepokojący obraz stałej pracy w bliży. Dotychczas raportowano, że praca z komputerami odpowiada za niewielki dodatkowy przyrost miopii, szczególnie u młodych ludzi, na poziomie –0,2 dpt. Im jednak mniejsza odległość i częstsza praca w bliży, tym dodatek miopii staje się coraz większy, co wykazano w badaniach.