Okulary do pracy przy komputerze – zadbajmy o oczy - Blog Optidotum

Blog

Okulary do pracy przy komputerze – zadbajmy o oczy

14 lutego 2020

okulary do pracy przy komputerze

Problem wpływu pracy z komputerem na wzrok pojawił się już dość dawno temu. Zadbajmy o oczy, wybierając w salonie optycznym specjalne okulary do pracy przy komputerze.

Celem naszego bloga jest przypominanie o higienie pracy z urządzeniami elektronicznymi. Zadbajmy o oczy, zapewnijmy im komfort. Już w latach 90. w literaturze fachowej przedstawiano obawy związane z długim czasem wpatrywania się w niedoskonałe jeszcze wtedy urządzenia.

Urządzenia elektroniczne szkodzą oczom

Obserwowano pewne symptomy, ale były one jeszcze dość słabe, z powodu krótkiego czasu, jaki minął od początku rewolucji komputerowej, oraz nie tak dużej jak obecnie popularności tych urządzeń. W dzisiejszych czasach nastolatkowie spędzają co najmniej kilka godzin dziennie z urządzeniami elektronicznymi. Natomiast osoby pracujące na co dzień z komputerem – nawet kilkanaście godzin.

Okulary do pracy przy komputerze – dobór soczewek

Jakie konstrukcje soczewek „do komputera” są najlepsze? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wybór konstrukcji w idealnym przypadku powinien być poprzedzony wszechstronną analizą stanu układu wzrokowego i potrzeb wzrokowych danej osoby. Znaczenie mają także nasze indywidualne nawyki, nie tylko wzrokowe. Na przykład osoby przyzwyczajone do soczewek korygujących dal i pracujące w pokoju z oknem mogą się długo adaptować do soczewek, w których moc do „dali” kończy się na kilku metrach.

okulary do pracy przy komputerze

Zadbajmy o oczy

Stosowanie soczewek o konstrukcji pro– lub degresywnej jest, według doniesień naukowych, wskazane w przypadku długotrwałej pracy z ekranami. Dotyczy to osób w każdym wieku. Nie powoduje to oczywiście natychmiastowej ulgi. Jednak w dłuższym okresie może zauważalnie podnieść komfort życia i pracy, zmniejszając dolegliwości nie tylko wzrokowe, ale także fizyczne.