Poznaj historię okularów przeciwsłonecznych - Blog Optidotum

Blog

Poznaj historię okularów przeciwsłonecznych

10 marca 2020

Poznaj historię okularów przeciwsłonecznych

Poznaj historię okularów przeciwsłonecznych. Obecnie używanie okularów przeciwsłonecznych jest obowiązkowe w wielu zawodach. Dla pilotów, sportowców czy kierowców są narzędziem pracy. Pierwsze wzmianki o przyciemnianych szkłach znajdujemy w dziejach starożytnych Chin.

Poznaj historię okularów przeciwsłonecznych

Poznaj historię okularów przeciwsłonecznych, czyli akcesorium, bez którego większość z nas nie wychodzi z domu. Ich podstawowym zadaniem jest co prawda ochrona wzroku przed promieniami słonecznymi, ale może w znacznie większym stopniu pełnią funkcję modnego dodatku. Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez okularów przeciwsłonecznych. Ale mało kto wie, skąd wzięły się okulary przeciwsłoneczne i gdzie szukać ich początków? Skąd pochodzą okulary przeciwsłoneczne?

Poznaj historię okularów przeciwsłonecznych

Pierwowzorów współczesnych okularów przeciwsłonecznych możemy doszukiwać się u zamieszkujących Arktykę Inuitów. Dla ochrony wzroku przed mocnym światłem dodatkowo odbijanym przez śnieg nosili oni okulary wykonane z kości lub drewna z wydrążonymi poziomymi szparami. Było to naśladowanie naturalnego mechanizmu obronnego organizmu – mrużenia oczu, bowiem światło słoneczne odbijające się od białej powierzchni śniegu może trwale uszkodzić wzrok. Wynalazek Inuitów miał jednak bardzo dużą wadę, bowiem znacznie ograniczał pole widzenia.

Okulary przeciwsłoneczne” w służbie chińskiego wymiaru sprawiedliwości

Historia okularów przeciwsłonecznych zaczyna się w Chinach. Podczas gdy dziś pełnią funkcję ochronną i modową, to zadaniem najstarszych znalezionych okularów z przyciemnianymi szkłami wcale nie była ochrona oczu przed jaskrawym światłem. W XI i XII wieku okulary były używane przez funkcjonariuszy ówczesnego chińskiego wymiaru sprawiedliwości. Otóż w czasie procesu sędziowie musieli mieć zasłonięte oczy, by nie widzieli osób, które składają zeznania. Pierwsze modele okularów przeciwsłonecznych pochodzą z XII wieku. Miały one formę przydymionych, płaskich płytek z kwarcu, by ukryć emocje chińskich sędziów podczas procesów sądowych. Przez takie „okulary” nie było zupełnie nic widać. W tym miejscu można pokusić się o przywołanie jako analogii greckiej bogini sprawiedliwości Temidy, która miała oczy przewiązane opaską.

Początki nowoczesnych okularów przeciwsłonecznych

Chińskie okulary dotarły na Stary Kontynent dzięki kupcom. Pierwsze okulary przeciwsłoneczne w znanej nam obecnie formie pojawiły się w 1752 roku w Wielkiej Brytanii. Kolorowe soczewki miały poprawić jakość widzenia osobom słabowidzącym i chronić przed światłem osoby chore na syfilis. Cierpiący na światłowstręt syfilitycy byli jedyną grupą, która stale  używała okularów przeciwsłonecznych. Miały one w ich przypadku jeszcze jedną, bardzo praktyczną funkcję. Mianowicie okulary służyły im jako mocowanie protezy nosa, który w miarę postępu choroby u wielu chorych po prostu odpadał.

100 lat okularów przeciwsłonecznych

Produkcja okularów przeciwsłonecznych w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, na masową skalę rozpoczęła się niemal 100 lat temu, bo w latach 30. XX wieku. I przez niemal wiek przeszły niezwykłą metamorfozę, by chronić nasze oczy i stać się modowym must have.

Poznaj historię okularów przeciwsłonecznych