Okulary progresywne sposobem na prezbiopię - Blog Optidotum

Blog

Okulary progresywne sposobem na prezbiopię

17 marca 2020

Okulary progresywne sposobem na prezbiopię

Okulary progresywne są sposobem na prezbiopię, ponieważ starczowzroczność to problem, który na pewnym etapie życia dotyka każdego. Warto wiedzieć, jak zapewnić sobie dobre widzenie mimo konsekwencji upływu czasu. Dwie pary okularów – do bliży i dali, soczewki dwuogniskowe, soczewki progresywne to przykłady rozwiązań korygujących prezbiopię.

Do korygowania prezbiopii można stosować dwie pary okularów – do bliży i do dali. Takie okulary wykorzystują najpopularniejsze soczewki jednoogniskowe. To mało komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, których praca wymaga częstego przenoszenia wzroku z przedmiotów położonych blisko na obiekty znajdujące się dalej i odwrotnie, a także dla osób aktywnych. Innym rozwiązaniem są soczewki dwuogniskowe (lub nawet trzy- lub czteroogniskowe), dzięki którym, patrząc w dół, korzystamy z części szkła korygującego prezbiopię, a patrząc na wprost czy w górę – z soczewki korygującej inną wadę.

Okulary progresywne sposobem na prezbiopię

Okulary progresywne sposobem na prezbiopię

Nowoczesne rozwiązanie to soczewki progresywne. Podobnie jak soczewki jednoogniskowe, nie zniekształcają wyglądu oczu. Soczewki progresywne dzięki specjalnej konstrukcji pomagają korygować jednoczesne widzenie dali, bliży i odległości. Są to okulary dla wszystkich zmagających się z prezbiopią, czyli tak naprawdę dla każdego, kto przekroczył 40. rok życia i zaczął odczuwać problemy z widzeniem.

Ostre widzenie

Soczewki progresywne umożliwiają płynne przejście z obszarów dali i bliży, a miejsce połączenia tych obszarów, w przeciwieństwie do soczewek dwuogniskowych, jest niewidoczne. Wpływa to nie tylko na komfort widzenia, ale również estetykę soczewek. Soczewki progresywne umożliwiają ostre widzenie na każdą odległość. Są jakby połączeniem kilku soczewek: do dali, strefy pośredniej i bliży. Obszar do dali znajduje się w górnej części soczewki i jest odpowiedzialny za komfortowe widzenie obiektów położonych w dużej odległości. Środkowa część soczewki to obszar pośredni. To właśnie w tym obszarze moc zaczyna stopniowo przechodzić z korekcji dali na korekcję bliży. Obszar do bliży umiejscowiony jest najniżej, w dolnej części soczewki.

Do dali i do bliży

Obszar do dali pozwala dobrze widzieć drogę podczas prowadzenia samochodu, krajobrazy, filmy w telewizji lub kinie itp. Obszar środkowy umożliwia wyraźne widzenie odległości pośrednich, np. ekranu komputera czy deski rozdzielczej samochodu. Natomiast obszar do bliży zapewnia możliwość czytania lub oglądania rzeczy z bliska. Soczewki progresywne powinny być dopasowywane do indywidualnych potrzeb i stylu życia użytkownika. Ma to na celu zapewnienie pełnej ostrości widzenia, natychmiastowej akomodację i perfekcyjnej głębi widzenia. Prezbiopia nie powinna oznaczać gorszego widzenia. Tylko od nas zależy, jakie rozwiązanie wybierzemy, by widzieć komfortowo.

Okulary progresywne sposobem na prezbiopię