Chrońmy oczy przed słońcem przez cały rok - Blog Optidotum

Blog

Chrońmy oczy przed słońcem przez cały rok

20 marca 2020

Chrońmy oczy przed słońcem przez cały rok, nie tylko latem. Co prawda słońce to samo dobro: witamina D i dobry nastrój, a jednak powinniśmy się przed nim chronić. Zadbajmy o dobre okulary.

Chrońmy oczy przed słońcem

Światło słoneczne jest konieczne do produkcji witaminy D, ale w tym celu wystarczy nam ilość światła słonecznego docierająca przez kończyny i twarz. Najlepiej w tych porach dnia, kiedy światło słoneczne nie pada pod najbardziej dla nas szkodliwym kątem.

Chrońmy oczy przed słońcem przez cały rok

Możemy nieodwracalnie uszkodzić wzrok, gdy narazimy go na kontakt ze słońcem. Oczy pochłaniają każdą długość promieniowania, nawet tego, którego nie widzimy i nie rejestrujemy. Stopień szkodliwości zależy od dawki i stopnia ekspozycji. Nadmierne promieniowanie słoneczne może powodować wiele uszkodzeń w organizmie. Może to być tylko powierzchowne oparzenie tkanek, czyli  opalenizna. Ale są i poważniejsze konsekwencje, jak wysuszenie powierzchni oka aż do poważnego uszkodzenia rogówki. W soczewce natomiast  może powodować zaćmę, a w siatkówce zmiany zwyrodnieniowe, aż do utraty części fotoreceptorów.

Chrońmy oczy przed słońcem

Nadmiar słońca szkodzi

Nadmiar każdego promieniowania jest szkodliwy dla oczu. Dno oka człowieka rasy białej ma mało barwnika i nie jest przystosowane do ekstremalnych upałów i ostrego słońca, jakie od kilku lat notujemy w naszej szerokości geograficznej. Stopień szkodliwości zależy od długości fali promieniowania i czasu ekspozycji. W przypadku narządu wzroku jest to niebezpieczne również z tego powodu, że promieniowanie słoneczne przyspiesza rozwój zaćmy. Za jej powstawanie odpowiedzialne jest promieniowanie podczerwone. Powoduje ono, że jest nam przyjemnie ciepło. Ale kiedy jest go za dużo i pada pod niewłaściwym kątem, to może powodować  m.in. zmętnienie soczewki, czyli zaćmę. A zaćma, jak wiadomo, wymaga leczenia operacyjnego. Krótkofalowe i niewidzialne dla oczu promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do powstawania nowotworów skóry, również skóry powiek.

Konsekwencje nieostrożnego korzystania ze słońca

Na skutek ekspozycji na słońce niezabezpieczonego oka w siatkówce pojawiają się tzw. druzy. Jest to  objaw uszkodzenia komórek siatkówki, prowadzący do jej nieprawidłowego funkcjonowania. Odczuwamy to poprzez pogorszenie widzenia. Pierwsze objawy zauważamy podczas czytania. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe plamki siatkówki powodują zniekształcanie obrazu i krzywienie się linii. Duża liczba tego typu zmian może doprowadzić nawet do nieodwracalnej utraty ostrości wzroku. Dlatego tak ważne są regularne kontrole okulistyczne z badaniem dna oka, ponieważ początkowo zmiany mogą nie dawać objawów. Bardzo zaawansowane zmiany są nieodwracalne i nie poddają się leczeniu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dobre okulary.

Chrońmy oczy przed słońcem