Dbajmy o wzrok dzieci, by się prawidłowo rozwijały - Blog Optidotum

Blog

Dbajmy o wzrok dzieci, by się prawidłowo rozwijały

24 marca 2020

Dbajmy o wzrok dzieci. Wzrok jest jednym z najbardziej wrażliwych zmysłów, dlatego trzeba o niego zacząć dbać jak najwcześniej. Musimy dokładać wszelkich starań, aby u dzieci rozwijał się prawidłowo. Jakie symptomy powinny zaniepokoić rodziców? Kiedy powinni udać się do specjalisty?

Dbajmy o wzrok dzieci

W krajach rozwiniętych cywilizacyjnie liczba dzieci z wadami wzroku rośnie w szybkim tempie. Najczęściej są to wady refrakcji: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Szacunkowe dane wskazują, że niemal połowa uczniów szkół średnich cierpi na krótkowzroczność i zespół suchego oka. Wśród przyczyn występowania wad wzroku u dzieci wyróżnia się zarówno czynniki genetyczne, etniczne, jak i środowiskowo-cywilizacyjne.

Złe nawyki

Zwykle jest to efekt wcześniejszych złych nawyków. Zamiast układania kolorowych klocków, włącza się maluchowi bajkę, która absorbuje jego uwagę i psuje oczy. Dziecko przez dłuższy czas skupia oko na jednym punkcie. Oko skupione na jednym obrazie męczy się, mniej mruga, spojówki są zaczerwienione, co przekłada się na osłabianie widzenia. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że współczesna digitalizacja świata oraz związane z tym coraz wcześniejsze zapoznawanie dzieci ze sprzętem elektronicznym sprawiły, że oko od najmłodszych lat wykonywać musi długotrwałą pracę wzrokową z bliska.

Dbajmy o wzrok dzieci

To przede wszystkim te ostatnie czynniki odpowiadają za znaczne pogorszenie kondycji widzenia. Dotyczy to nie tylko najmłodszych. Sygnały, które powinny wzbudzić niepokój rodziców i mogą świadczyć, że dziecko ma problemy ze wzrokiem to: siadanie blisko ekranu telewizora lub komputera, mrużenie oczu w trakcie patrzenia w dal, problemy z koncentracją, zaczerwienienie oczu oraz bóle głowy. Być może potrzebna okaże się korekcja w postaci okularów.

Dbajmy o wzrok dzieci

Powody do niepokoju

Wskazaniem do wizyty u okulisty już w pierwszym roku życia dziecka są odnotowane przypadki chorób oczu lub wad wzroku wśród najbliższych członków rodziny. Natomiast w przypadku, gdy problemy te nie występują, z pierwszą wizytą w gabinecie okulistycznym możemy poczekać do drugiego roku życia dziecka.

Rozpoznanie i korekcja

W momencie rozpoznania jednej z chorób specjalista wdroży odpowiednie postępowanie, które pozwoli na usunięcie przyczyn i objawów schorzenia. Badania mogą jednak wykazać również konieczność zastosowania korekcji wady wzroku u dziecka. Kolejnym krokiem będzie dobór okularów.

Dbajmy o wzrok dzieci