Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - Blog Optidotum

Blog

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

3 maja 2020

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci chronią wzrok najmłodszych przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Z powodu kształtujących się dopiero struktur wzrokowych dzieci są bardziej niż dorośli narażone na działanie promieniowania UV. W przypadku dzieci jest ono bardziej szkodliwe, ponieważ nie w pełni ukształtowana soczewka oka sama nie potrafi przefiltrować promieni UV. Soczewka oka rozwija się do 12.-15. roku życia dziecka.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci zapewnią ochronę przed promieniowaniem

Najintensywniejsze promieniowanie, szkodliwe dla oczu małych dzieci, u których narząd wzroku jest w fazie rozwoju, występuje między godziną 10 a 16. Dlatego w upalne dni najlepiej jest wychodzić na spacer do godziny 10 bądź po godz. 16, kiedy słońce operuje mniej intensywnie. Do pierwszego roku życia dzieci nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne od 4. roku życia

Okularów nie powinno się zakładać niemowlętom i małym dzieciom do 4. roku życia, ponieważ ograniczają one pole widzenia i zaburzają naturalną ciekawość oglądania i poznawania świata. Po 4. roku życia okulary przeciwsłoneczne nie będą już stanowić przeszkody w rozwoju zdolności poznawczych, za które odpowiada narząd wzroku. Najmłodszym osłaniajmy oczy, zakładając im czapeczki z daszkiem. Będą one dostatecznie chronić oczy malucha, pochłaniając ponad 80 proc. niekorzystnego promieniowania słonecznego.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Zadbaj o odpowiednie filtry UV

Ochrona oczu dzieci przed słońcem jest bardzo ważna, ponieważ ich oczy są delikatne, a wiele struktur jeszcze się kształtuje, zatem szkodliwe promieniowanie może przyczynić się do ich nieprawidłowego rozwoju. Kupując okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wybierajmy soczewki, które będą skutecznie chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Dobre soczewki powinny posiadać filtry UVA, UVB i UVC, które zapewnią maksymalną ochronę. Gwarantuje ją filtr UV 400, który zatrzymuje 100% promieniowania. Zwróćmy uwagę, czy wartość filtra potwierdza stosowny certyfikat.

Nie zapomnij o polaryzacji

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, nie zapomnijmy o polaryzacji. Soczewki polaryzacyjne zapewniają maksymalną ochronę oczu i wysoki komfort widzenia poprzez redukcję refleksów świetlnych, poprawę kontrastu oraz lepsze postrzeganie głębi. Pamiętajmy, że będąca w fazie rozwoju dziecięca soczewka nie jest w stanie przefiltrować promieni UV, dlatego jest szczególnie narażona na ich niekorzystne działanie. Naszą rolą jako rodziców jest troska o zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju naszym dzieciom, w tym również wzroku. Zatem kupując okulary przeciwsłoneczne, nie zapominajmy o dzieciach.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci