Zaburzenia widzenia - Blog Optidotum

Blog

Zaburzenia widzenia

6 maja 2020

Zaburzenia widzenia

Zaburzenia widzenia to nieprawidłowości, które powodują nieprawidłowe widzenie. Najczęściej objawiają się osłabieniem ostrości wzroku, ale mogą również manifestować się zawężeniem pola widzenia, ubytkami w polu widzenia lub mroczkami czy błyskami.

Co powoduje zaburzenia widzenia?

Zaburzenia widzenia utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale przed wszystkim świadczą o rozwijającej się chorobie. Najczęstszymi przyczynami zaburzeń widzenia są wady wzroku. Zwykle rozwijają się one powoli przez wiele lat. Mogą być korygowane za pomocą szkieł okularowych. Do ich powstania prowadzą różnego rodzaju nieprawidłowości w budowie anatomicznej gałki ocznej, co skutkuje zaburzeniami w lokalizacji obrazu na siatkówce oka i utratą ostrości widzenia. Do wad wzroku należą krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Warto wiedzieć, jakie objawy zaburzenia widzenia powinny nas zaniepokoić i o jakich innych schorzeniach mogą świadczyć nagłe zaburzenia widzenia.

Krótko- i dalekowzroczność

Dalekowzroczność, albo inaczej nadwzroczność, polega na tym, że promienie, które wpadają do gałki ocznej, skupiają się za siatkówką. Jest to wynikiem zbyt krótkiej osi gałki ocznej. Odwrotna sytuacja występuje w przypadku krótkowzroczności, gdy promienie świetlne ogniskują przed siatkówką.

Astygmatyzm

Astygmatyzm to zaburzenie, w którym promienie świetlne skupiają się w dwóch innych miejscach. Powoduje to powoduje zniekształcenie obrazu, a także niewyraźne widzenie. Przyczyną może być nieprawidłowa krzywizna rogówki.

Odpowiednia korekcja i leczenie

W leczeniu takich wad, jak krótko- i dalekowzroczność czy astygmatyzm niezbędna jest wizyta u okulisty, który dobierze odpowiednie okulary, a także soczewki. W większości przypadków odpowiednia korekcja okularowa i dobry dobór okularów w salonie optycznym zapewnią nam komfort widzenia. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają nawet przeprowadzenia operacji.

Zaburzenia widzenia

Przyczyny neurologiczne

Zaburzenia widzenia mogą mieć również podłoże neurologiczne. Tak jest np. w przypadku zapalenia nerwu wzrokowego. Do zapalenia nerwu wzrokowego, zarówno śródgałkowego, jak i pozagałkowego, mogą się przyczynić m.in. infekcja wirusowa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zatok przynosowych, a także obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Nie lekceważmy zaburzeń widzenia

Do zaburzeń widzenia mogą przyczyniać się też neuropatie albo nowotwory nerwu wzrokowego. Na pogorszenie widzenia może wpłynąć obecność ciała obcego w oku, a także niebezpieczne urazy i mechaniczne uszkodzenia. Nie wolno lekceważyć zaburzeń widzenia, bo oprócz obniżenia komfortu codziennego funkcjonowania mogą one być zwiastunem niekiedy poważnych schorzeń. Dlatego w każdym przypadku konieczna jest wizyta u okulisty.

Zaburzenia widzenia