Pielęgnacja soczewek kontaktowych - Blog Optidotum

Blog

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

9 maja 2020

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna dla zdrowia oczu. Nagromadzone na nich osady mogą bowiem stać się pożywką dla bakterii i zmniejszyć efektywność działania soczewki korekcyjnej. Jak czyścić, pielęgnować i przechowywać soczewki i który płyn do ich pielęgnacji wybrać, by dobrze służyły oczom.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych – czyśćmy regularnie

Zanim przystąpimy do czyszczenia soczewek, należy dokładnie umyć ręce i wytrzeć je do sucha. Następnie płuczemy płynem do pielęgnacji soczewek pojemniczek na szkła. Potem zdejmujemy soczewkę z jednego oka, nalewamy odrobinę płynu do mycia soczewek i pocieramy ją delikatnie opuszkiem palca przez około 5 do 20 sekund. Takie płukanie i pocieranie jest  najlepszym sposobem na pozbycie się chorobotwórczych mikroorganizów z powierzchni soczewki. Ostatnim krokiem jest dokładne wypłukanie soczewki świeżym płynem. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta płynu lub zaleceniami specjalisty, który może zalecić dodatkowe metody pielęgnacji soczewek.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Nie myjemy soczewek wodą z kranu

Pamiętajmy, aby nigdy nie myć soczewek wodą z kranu. Zawiera ona bowiem bakterie i inne patogeny, które mogą spowodować infekcje. W prawidłowej pielęgnacji  szkieł to również dobór odpowiedniego płynu. Wybierając płyn, zwróćmy uwagę na jego skład, rodzaj używanych soczewek i ewentualne alergie na składniki chemiczne.

Używajmy odpowiedniego płynu do pielęgnacji soczewek

Na rynku dostępne są dwa rodzaje płynów – płyny wielofunkcyjne i oksydacyjne. Płyny  oksydacyjne nie zawierają konserwantów i działają na bazie reakcji chemicznej, czyszcząc soczewkę. Nie wymaga to już pocierania podczas czyszczenia. Pamiętajmy, że nie wolno mieszać płynów ze sobą i stosować zawsze ten sam płyn podczas używania jednej pary soczewek. Butelka z płynem do pielęgnacji powinna być zawsze szczelnie zamknięta. Ważne jest również, aby nie przelewać płynu do innych pojemników, gdyż może on wtedy stracić swoją sterylność.

Jak właściwie pielęgnować soczewki kontaktowe

● Soczewki należy umieścić w czystym pojemniku do przechowywania soczewek. Pojemnik napełniamy świeżą porcją płynu. Soczewki należy moczyć przez co najmniej cztery godziny. Po tym czasie soczewki są gotowe do ponownego użycia.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych