Wybieramy okulary przeciwsłoneczne - Blog Optidotum

Blog

Wybieramy okulary przeciwsłoneczne

9 lipca 2020

Wybieramy okulary przeciwsłoneczne

Wybieramy okulary przeciwsłoneczne, których podstawową funkcją jest ochrona wzroku. I choć już od dłuższego czasu okulary przeciwsłoneczne mają status modnego dodatku, to nie zapominajmy o ich pierwotnej funkcji. Przede wszystkim powinny zapewniać oczom ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Wybieramy okulary przeciwsłoneczne

Na początek przypominamy, że okulary przeciwsłoneczne powinniśmy kupować tylko w salonie optycznym, a nie w przypadkowych miejscach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że faktycznie chronią one oczy. Na co należy zwrócić uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne? Najważniejsze parametry to: filtr UV, rodzaj powłoki, polaryzacja i  kolor soczewek.

Wybieramy okulary przeciwsłoneczne

Filtr UV w trosce o zdrowe oczy

By okulary spełniały swoją podstawową funkcję, a więc chroniły przed słońcem, powinny posiadać dobry filtr UV. Dobry, czyli klasy 400. Ta wartość gwarantuje, że odcina on fale powyżej długości od 400 nm. Musimy mieć pewność, że wybraliśmy okulary wysokiej jakości. Dlaczego filtry są tak ważne? Promieniowanie UV może być przyczyną m.in. takich schorzeń oczu jak zwyrodnienie plamki żółtej, które może spowodować uszkodzenie, a nawet utratę wzroku. Promieniowanie UV niekorzystnie działa także na zewnętrzną warstwę skóry wokół oczu, prowadząc do szybszego fotostarzenia się skóry.

Powłoki

Soczewki okularów przeciwsłonecznych powinny  mieć odpowiednie powłoki ochronne. Bardzo ważne jest, aby soczewka chroniąca przed słońcem posiadała warstwę antyrefleksyjną umieszczoną od wewnętrznej strony, by zapewnić bezpieczeństwo przed odbiciem promieni słonecznych do oka, niezależnie od tego, w jakim kierunku względem słońca się znajdujemy. By okulary przeciwsłoneczne służyły nam długo i niezależnie od pory roku, powinny być zabezpieczone powłoką utwardzającą, chroniącą je przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Inne powłoki, które warto zastosować w okularach przeciwsłonecznych to oleofobowe i hydrofobowe. Dzięki nim łatwiej oczyścimy okulary z tłustych osadów i kurzu. Powłoka  hydrofobowa ponadto zmniejsza parowanie soczewek i minimalizuje osadzanie się kropek wody na powierzchni okularów.

Wybieramy okulary przeciwsłoneczne