Do okulisty czy optometrysty, gdy oczy niedomagają? - Blog Optidotum

Blog

Do okulisty czy optometrysty, gdy oczy niedomagają?

18 lipca 2020

Do okulisty czy optometrysty, gdy oczy niedomagają?

Do okulisty czy optometrysty, gdy oczy niedomagają? Do kogo powinniśmy się wybrać? Zaniedbane choroby oczu są główną przyczyną utraty wzroku na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przypomina, że aż w 80% przypadków wad wzroku można uniknąć lub skutecznie je leczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie wzroku.

Do okulisty czy optometrysty, gdy oczy niedomagają?

Decydując się na wizytę u specjalisty, powinniśmy wcześniej sprawdzić, kto może nam pomóc. Zależy to od wady wzroku lub schorzenia. Jeśli oczy niedomagają, w pierwszej kolejności powinniśmy się wybrać do lekarza okulisty. Lekarz od razu może wdrożyć leczenie w przypadku choroby, a także przepisać skierowanie na okulary czy soczewki kontaktowe.

Kompleksowa pomoc

Osoby noszące okulary korekcyjne powinny regularnie odwiedzać specjalistę, który sprawdzi, czy spełniają one swoje zadanie oraz czy nie trzeba dokonać zmiany. W takim przypadku możemy się udać do optometrysty. Optyk z kolei może naprawić uszkodzone oprawki lub wymienić soczewki okularowe na nowe na podstawie recepty. Refrakcjonista pomoże dobrać korekcję w przypadku typowych wad wzroku. Obecnie w wielu salonach optycznych można wykonać badania wzroku. Przeprowadzają je optometrysta lub refrakcjonista. Dzięki temu w jednym miejscu, podczas jednej wizyty, można dobrać korekcję i wybrać oprawki.

Do okulisty czy optometrysty, gdy oczy niedomagają?

Właściwy specjalista

Szukając specjalisty, który pomoże nam w problemach ze wzrokiem, sprawdźmy wykształcenie i doświadczenie osoby, której chcemy powierzyć opiekę nad naszymi oczami. Skorygować wadę wzroku może nie tylko lekarz okulista. Na przykład soczewki kontaktowe może dobrać optometrysta, którego głównym zadaniem jest dobieranie odpowiedniej korekcji optycznej, czyli odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych dla osób z wadami wzroku.

Do okulisty czy optometrysty, gdy oczy niedomagają?