Czy wiesz, co to jest filtr UV400? - Blog Optidotum

Blog

Czy wiesz, co to jest filtr UV400?

9 sierpnia 2020

Co to jest filtr UV400?

Czy wiesz, co to jest filtr UV400? Obecnie wszystkie okulary przeciwsłoneczne dostępne w profesjonalnych salonach optycznych, mają oznaczenie UV400. Warto zatem wiedzieć, co to właściwie jest?

Co to jest filtr UV400?

Czy wiesz, co to jest filtr UV400?

Filtr UV400 stanowi podstawową ochronę naszego wzroku przed następującymi promieniami ultrafioletowymi: UV-A – najbardziej szkodliwe oraz najbardziej rozprzestrzenione promieniowanie, które jednak w dużych ilościach może wywołać problemy ze wzrokiem, a w skrajnych przypadkach zaćmę fotochemiczną. Jest najbardziej szkodliwe dla naszego wzroku. Jego nadmiar zwłaszcza w okolicach delikatnej skóry oczu może osłabić włókna kolagenowe, co może spowodować szybsze starzenie się skóry w tej części twarzy. UV-B – promieniowanie stymulujące wytwarzanie witaminy D w organizmie. Jego nadmiar może jednak spowodować rumień skóry oraz reakcje alergiczne. UV-C – promieniowanie, które w teorii jest niemal w całości wchłaniane przez warstwę ozonową. Jednak nawet krótkotrwały kontakt oczu z tym promieniowaniem może je nieodwracalnie uszkodzić; podobnie jest z całym organizmem.

Co to jest filtr UV400?

Dlaczego UV400?

Większość z nas ma świadomość, że okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 to najlepsza ochrona przed słońcem. Dlaczego właśnie 400? Otóż liczba 400 oznacza maksymalną długość fali, przed którą chronią nas filtry UV. Falą, o której mowa jest UVA, o długości sięgającej aż 400 nm (nanometrów). Przypomnijmy, że składnikiem światła słonecznego są trzy rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC. Podczas gdy ostatnie z nich nie dociera do powierzchni Ziemi, dwa pierwsze mogą być przyczyną poważnych chorób skóry lub oczu. Promienie UVA mają długość od 400 do 315 nm, natomiast UVB od 315 do 280 nm chronią przed każdym z nich.

Co to jest filtr UV400?

Przyciemniane szkła nie chronią przed UV

Powinniśmy wiedzieć, że przyciemniane szkła – wbrew wciąż powszechnemu przekonaniu – nie zabezpieczają przed promieniami UV. Barwa szkieł wyrażana w kategoriach 0-4 oznacza coś zupełnie innego. Mówiąc o niej, mamy na myśli stopień przepuszczalności promieni słonecznych. Przed wszystkimi rodzajami promieniowania UV na Ziemi chroni filtr UV400. Zatem by faktycznie chronić oczy przed UV, kupujmy okulary przeciwsłoneczne w profesjonalnym salonie optycznym.

Co to jest filtr UV400?