Powłoki i filtry w okularach - Blog Optidotum

Blog

Powłoki i filtry w okularach

20 sierpnia 2020

Powłoki i filtry w okularach

Powłoki i filtry w okularach to obecnie nieodłączny element dobrych soczewek. Każde soczewki okularowe – czy to jednoogniskowe, dwuogniskowe, progresywne czy fotochromowe, możemy kupić z filtrami i powłokami o rozmaitych funkcjach.

Powłoki i filtry w okularach

Okulary z filtrami, w połączeniu z wielowarstwowymi powłokami antyrefleksyjnymi, które likwidują uciążliwe odbicia światła od powierzchni szkieł i zmniejszają wysiłek akomodacyjny oka, zapewniają maksymalny komfort widzenia.

Powłoki i filtry w okularach

Powłoka antyrefleksyjna

Jednym z najczęściej stosowanych uszlachetnień soczewek jest powłoka antyrefleksyjna, która często jest już standardem w wysokiej jakości soczewkach okularowych. Powłoki antyrefleksyjne redukują uciążliwe odblaski, poprawiając komfort widzenia nad wodą, na mokrej nawierzchni jezdni, osłabiają efekt olśnienia światłem reflektorów samochodów jadących z przeciwka. Jednocześnie zwiększają odporność soczewek na zarysowania, a także utrudniają przyleganie drobinek kurzu (funkcja antystatyczna) i tłuszczu (oleofobowa) oraz wody (hydrofobowa), co ogranicza osiadanie pary i utrzymuje większą przejrzystość soczewek, np. podczas deszczu.

Powłoki i filtry w okularach

Filtry przeciw UV

Filtry zatrzymujące promieniowanie UV stosowane są już powszechnie nie tylko w okularach przeciwsłonecznych i fotochromowych. Nowością są natomiast soczewki, które eliminują także to promieniowanie UV, które dociera do oka od wewnętrznej strony szkieł. Powłoka z filtrami UV zapobiega szybkiemu starzeniu się gałki ocznej, uszkodzeniom oczu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oczu spowodowanych nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.

Powłoki i filtry w okularach

Uwaga na niebezpieczne światło niebieskie

Przed przedwczesnym obumieraniem komórek siatkówki oka i procesem zwyrodnienia plamki żółtej, poprawiając przy tym kontrast widzenia, chroni także filtr selektywnie neutralizujący światło niebieskofioletowe emitowane przez ekrany urządzeń cyfrowych oraz ledowe żarówki reflektorów samochodowych.

Filtr polaryzacyjny

Filtr polaryzacyjny niweluje oślepiające refleksy, odbijające się od powierzchni gładkich, takich jak  woda, śnieg, mokra nawierzchnia drogi. Dodatkowo znacznie poprawia kontrast, nasycenie kolorów i głębię widzenia przy gorszej widoczności. Soczewki z filtrem polaryzacyjnym powinni wybierać kierowcy, narciarze, miłośnicy gór i sportów wodnych.

Pytajmy optyka o nowoczesne rozwiązania w okularach

Wybierając okulary, warto śledzić nowości, bądź zapytać o nie optyka. Nowością, na którą warto zwrócić uwagę, są soczewki fotochromowe ze zmienną funkcją polaryzacji. Pozostają przejrzyste wewnątrz pomieszczeń, a na zewnątrz pod wpływem promieniowania UV zaciemniają się i jednocześnie zapewniają efekt polaryzacyjny. Wybór okularów to poprawa widzenia i życia, dlatego zanim podejmiemy decyzję, wypytajmy optyka o wszelkie możliwości zapewnienia oczom komfortu.

Powłoki i filtry w okularach