Pamiętajmy, że okulary nie lubią ciepła - Blog Optidotum

Blog

Pamiętajmy, że okulary nie lubią ciepła

27 sierpnia 2020

Pamiętajmy, że okulary nie lubią ciepła

Pamiętajmy, że okulary nie lubią ciepła. Lekkie i niezwykle komfortowe soczewki organiczne, które obecnie są montowane niemal we wszystkich okularach, nie lubią wysokich temperatur.

Pamiętajmy, że okulary nie lubią ciepła

Powszechnym widokiem letniego pejzażu są okulary na plaży albo zostawione w samochodzie na desce rozdzielczej. A przecież okulary powinniśmy mieć na nosie. Zatem, gdy ich nie używamy, wkładajmy do etui. To bowiem jeden z podstawowych warunków, by okulary nam dobrze służyły.

Pamiętajmy, że okulary nie lubią ciepła

Nie narażajmy okularów na uszkodzenia

Tworzywa organiczne, z których obecnie produkowane są szkła okularowe, zwiększają swoją objętość pod wpływem wysokiej temperatury. W wyniku rozgrzania do temperatury 50 stopni Celsjusza i więcej bardziej wrażliwe na temperaturę i sztywniejsze powłoki utwardzające, które znajdują się na jej powierzchni, pękają lub łuszczą się. A to skutkuje trwałym uszkodzeniem soczewek z antyrefleksem. Z powodu długotrwałego narażenia na działanie wysokiej temperatury soczewki mogą zżółknąć i zmętnieć. Wysokie temperatury nie służą również oprawom.

Pamiętajmy, że okulary nie lubią ciepła

Dbajmy o okulary

By okulary długo nam służyły i zapewniały komfort widzenia i ochronę przed słońcem, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Nie tylko latem, ale zawsze w słoneczne, ciepłe dni, trzymajmy okulary w cieniu. Na plaży najlepszym miejscem dla nich będzie torba położona w cieniu. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy szkła i oprawy nie są zbyt nagrzane. Nigdy nie zostawiajmy okularów na słońcu podczas upału – czy to na parapecie, czy na kocu na plaży – chowajmy je w zacienione miejsce.

Nie na desce rozdzielczej

Deska rozdzielcza samochodu, o której wspomnieliśmy na początku, nadal jest ulubionym miejscem zostawiania okularów. A jeśli auto stoi w pełnym słońcu, okulary będą nie do naprawy. Warto wiedzieć, że wnętrze samochodu nawet przy temperaturze 25 stopni na zewnątrz rozgrzewa się do 90 stopni.

Pamiętajmy, że okulary nie lubią ciepła

Z dala od źródeł ciepła

Pamiętajmy, że o okulary trzeba dbać w każdych okolicznościach. Dlatego również w pomieszczeniach nie zostawiajmy ich przy bezpośrednich źródłach ciepła – przy kaloryferze czy kominku.

Konsekwencje działania wysokich temperatur na okulary:

Nikt z nas nie chce, by zniszczyły się jego ulubione okulary, które są protezą wzroku, ale też dodatkiem modowym, dzięki któremu zadajemy szyku. Podsumujmy tylko niektóre konsekwencje pozostawienia okularów na słońcu lub w bardzo nagrzanym miejscu. Z powodu działania wysokiej temperatury szkła mogą się zdeformować, a soczewki staną się mętne lub żółtawe i nie da się ich doczyścić. Na powierzchni szkła pojawią się zacieki, które spowoduje łuszczenie się warstwy antyrefleksyjnej.

Bez prawa do reklamacji

By uświadomić wagę dbałości o okulary, przypomnijmy tylko, że zniszczenia, które wynikają z niewłaściwego używania czy przechowywania okularów, nie podlegają gwarancji.