Jak rozpoznać wadę wzroku u małych dzieci? - Blog Optidotum

Blog

Jak rozpoznać wadę wzroku u małych dzieci?

24 września 2020

Jak rozpoznać wadę wzroku u małych dzieci?

Jak rozpoznać wadę wzroku u małych dzieci? Od razu po urodzeniu dziecko nie widzi otaczającego świata wyraźnie. Małe dziecko zaczyna odbierać bodźce wzrokowe i jego jego układ wzrokowy dopiero uczy się widzieć.

Jak rozpoznać wadę wzroku u małych dzieci?

Dziecko nie powie nam, że źle widzi, ponieważ po prostu nie wie, jak powinno dobrze widzieć. Proces dojrzewania układu wzrokowego i zmniejszania się tak zwanej nadwzroczności fizjologicznej trwa do ok. 8.-9. roku życia. Jednak nie zawsze tak się dzieje, a brak odpowiedniej korekcji może odbić się na całym późniejszym życiu dziecka. Dlatego istotna jest obserwacja dziecka oraz regularne kontrole u specjalisty.

Na co zwracać uwagę?

Rodzice powinni bacznie obserwować dzieci i w razie zauważonych nieprawidłowości niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Co powinno zwrócić uwagę?

Jak rozpoznać wadę wzroku u małych dzieci?

Uciekające oczko

Zez u dzieci może być stały, to znaczy cały czas oko zezuje w takim samym stopniu, lecz może też pojawiać się w konkretnych sytuacjach, np. zabawy w bliskiej odległości lub przy zmęczeniu. Zez jest to poważna wada, z której dzieci nie wyrastają. Brak odpowiedniej korekcji i ćwiczeń może doprowadzić do niedowidzenia i późniejszych problemów wzrokowych. Im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa na dobre widzenie dziecka.

Niechęć do zabawy

Zabawa jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, a zatem niechętne nastawienie powinno wzbudzić naszą czujność. Zwróćmy uwagę, czy  dziecko chętnie bawi się puzzlami, rysuje, czy podejmuje zabawy z wykorzystaniem koordynacji oko-ruchowej, jak np. dopasowywanie klocków do odpowiadających im kształtów. Czasem zdarza się, że dziecko podejmuje się takich zabaw, jednak szybko je porzuca na rzecz innych. Może to świadczyć o nadmiernej nadwzroczności, która jest większa niż fizjologiczna.

Przekrzywianie głowy przy rysowaniu

Zwróćmy uwagę, czy dziecko nie przekrzywia głowy przy rysowaniu. Taki objaw może świadczyć o wadzie wzroku, np. astygmatyzmie.

„Niezdarność”

Uwagę rodzica powinny również zwrócić objawy „niezdarności”, jak częste potykanie się, wpadanie na meble lub problemy ze złapaniem piłki. Mogą one bowiem być spowodowane błędną oceną odległości, która wynika z nieskorygowanej wady wzroku.

Kłopotliwe oczka

Dzieci, które źle widzą, mrużą oczy, często pocierają powieki, przybliżają głowę do książek czy telewizora, a także często skarżą się na bóle głowy. W trosce o nasze dzieci tych symptomów nie powinniśmy lekceważyć.

Kiedy wybrać się do kontroli?

Pierwsze badanie wzroku może odbyć się już w wieku 6 miesięcy. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie badanie powinno odbyć się niedługo po porodzie. Jeśli nie wykaże ono żadnych nieprawidłowości, kolejne powinno odbyć się w wieku ok. 3 lat, a następne koniecznie przed pójściem do szkoły.

Jak rozpoznać wadę wzroku u małych dzieci?

Regularnie kontrolujmy wzrok dzieci

Kontrolę wzroku powinno się przeprowadzać co rok, a minimum co dwa. Oczywiście, jeśli specjalista zleci częstsze kontrole i korekcję okularową czy ćwiczenia, należy się stosować do jego zaleceń. Wcześnie wykryta wada oraz trzymanie się zaleceń daje szansę na zapewnienie dziecku dobrego rozwoju i widzenia.

Jak rozpoznać wadę wzroku u małych dzieci?