Okulary przeciwsłoneczne nośmy przez cały rok - Blog Optidotum

Blog

Okulary przeciwsłoneczne nośmy przez cały rok

5 października 2020

Okulary przeciwsłoneczne nośmy przez cały rok

Okulary przeciwsłoneczne nośmy przez cały rok, by chronić oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Okulary przeciwsłoneczne nośmy przez cały rok

Ponieważ słońce przecież świeci nieustannie, bez względu na porę roku, powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Okulary przeciwsłoneczne mają właściwości ochronne. Na rynku dostępne są różne kolory szkieł, odpowiednich do konkretnych warunków, w jakich przebywamy czy pracujemy.

Kolor soczewki okularowej odpowiedni do aktywności

Pamiętajmy o tym, aby wybierać kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych pod kątem ich wykorzystania w odpowiednich warunkach. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszej aktywności, natężenia promieni słonecznych i indywidualnych preferencji. Niektóre oczy są bardziej wrażliwe na światło i wymagają innej ochrony.

Zielone na każdą pogodę

W czasie niewielkiego nasłonecznienia najlepiej sprawdzą się soczewki w kolorze zielonym, ponieważ poprawia kontrast widzenia podczas słabego nasłonecznienia. Natomiast w warunkach bardzo jasnego światła odciąża oko i zmniejsza poziom jego zmęczenia. Zielone soczewki są dobre podczas wszystkich aktywności, jednak nie należy ich stosować kierując samochodem, jako że zmieniają postrzeganie kolorów.

Uniwersalne szare

Szare soczewki nie zmieniają widzianych kolorów i zachowują rzeczywisty kontrast, dając najbardziej naturalny obraz. Są najpopularniejsze wśród okularów przeciwsłonecznych, uniwersalne i odpowiednie na co dzień.

Okulary przeciwsłoneczne nośmy przez cały rok

Brąz dla ukojenia

 Dla wrażliwych oczu najlepsze będą soczewki w kolorze brązowym, ponieważ wyostrzają ostrość widzenia i kontrast, dzięki czemu oczy się nie męczą. Sprawdzają się podczas mocnego, ostrego słońca, ponieważ łagodzą barwy i poprawiają głębię ostrości. Brązowe soczewki idealnie nadają się na trekking, wspinaczki górskie i narty, ale doskonale sprawdzą się również podczas jazdy rowerem czy biegania.

Okulary przeciwsłoneczne nośmy przez cały rok

Pomarańczowy na pochmurne dni

Pomarańczowe i żółte soczewki są odpowiednie w warunkach niewielkiej ilości światła słonecznego, np. podczas zachmurzenia czy po zmierzchu, . Zapewniają odpowiedni kontrast mimo złych warunków widoczności. Polecane są dla kolarzy, żeglarzy, tenisistów, do gry w golfa, jak również do jazdy na nartach i snowboardzie.

Włóż różowe okulary

Różowe okulary zwiększają kontrast i poprawiają widzenie naturalnych barw, dlatego dobrze sprawdzają się przy niedostatecznym oświetleniu. Polecane dla wędkarzy i rowerzystów. Zabarwionej na czerwono soczewki nie wolno stosować w ruchu drogowym, ponieważ zaburza widzenie barw, przez co możemy mieć trudności z prawidłową interpretacją sygnalizacji świetlnej.

Świat na niebiesko

Okulary z niebieskimi szkłami są odpowiednie dla kolarzy, narciarzy czy tenisistów. Wyostrzają postrzeganie zielonych barw na niebieskim tle, kontrast staje się wyraźniejszy. Zalecane są do stosowania przy zmiennych warunkach atmosferycznych oraz przy słabym oświetleniu. Kolor niebieski tłumi kontrast tła i uwydatnia żółtą barwę. Nie wolno ich stosować podczas prowadzenia samochodu, ponieważ zmieniają postrzeganie kolorów.

Okulary przeciwsłoneczne nośmy przez cały rok