Palenie szkodzi oczom - Blog Optidotum

Blog

Palenie szkodzi oczom

10 października 2020

Palenie szkodzi oczom

Palenie szkodzi oczom. W porównaniu z osobami niepalącymi u palaczy występuje prawie dwa razy większe ryzyko rozwoju jaskry. Dlatego okuliści zdecydowanie zalecają rzucenie palenia. Pomoże to znacznie zmniejszyć ryzyko chorób oczu, które mogą prowadzić do ślepoty.

Palenie szkodzi oczom

Badania wykazały, że zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) występuje średnio o pięć lat wcześniej u palaczy niż u osób niepalących. Palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju zaćmy i zespołu suchego oka.

Palenie szkodzi oczom

Większe ryzyko rozwoju jaskry u palaczy

Jaskra, po zaćmie, jest drugą co do częstości przyczyną utraty wzroku. Ale podczas gdy ślepota z powodu zaćmy jest tymczasowa, a po jej usunięciu powraca wzrok, jaskra prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Wiele przypadków utraty wzroku jest spowodowanych jaskrą, której przyczyną  jest uszkodzenie nerwu wzrokowego z powodu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Czas trwania i intensywność palenia papierosów wpływa na ryzyko choroby. Oprócz bezpośredniego działania toksycznego nikotyna prowadzi do upośledzenia krążenia i uszkodzenia komórek.

Wyższe ryzyko AMD i zaćmy

Palenie zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) lub zaćmy. W porównaniu z osobami niepalącymi u palaczy pięć lat wcześniej rozwija się wysiękowa postać AMD, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty u osób starszych w krajach uprzemysłowionych. Potwierdzają to niedawne badania, w których przebadano prawie 500 pacjentów z wysiękowym AMD. Palenie zwiększa również ryzyko zaćmy o jedną trzecią.

Palenie szkodzi oczom

Jeśli chcesz chronić oczy, rzuć palenie!

Połączenie kilku negatywnych skutków zdrowotnych palenia zwiększa ryzyko chorób oczu, ponieważ z jednej strony palacze połykają toksyny, które bezpośrednio uszkadzają komórki organizmu. Z drugiej strony, używanie nikotyny zwiększa ryzyko chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy zaburzenia krążenia, które w dłuższej perspektywie mogą również prowadzić do chorób oczu.

Palenie szkodzi oczom

Palenie przyczynia się do zespołu suchego oka

Dym papierosowy atakuje film łzowy, który działa jak osłona ochronna powierzchni oka, i przyczynia się do zespołu suchego oka. Jeśli ta bariera ochronna zostanie złamana przez dym, to oko jest bardziej podatne na obrażenia.

Szkodliwe e-papierosy

Specjaliści przestrzegają również przed paleniem e-papierosów, ponieważ opary z e-papierosów także oddziałują na powierzchnię oka. Niektóre płyny, używane w e-papierosach, zawierają nikotynę. Dla zdrowia oczu nie ma znaczenia, czy palimy klasyczny tytoń, czy elektronicznego papierosa.

Palenie szkodzi oczom