Dbajmy o okulary! - Blog Optidotum

Blog

Dbajmy o okulary!

22 października 2020

Dbajmy o okulary!

Dbajmy o okulary, by służyły nam długo i „bezawaryjnie”! Większości osób noszących okulary wydaje się, że nie wymagają one specjalnego traktowania. A to błąd.

Dbajmy o okulary!

Dbajmy o okulary!

Błędy w użytkowaniu okularów popełnia bardzo wiele osób. No bo co może być w tym skomplikowanego? A jednak są pewne zasady, których przestrzeganie zapewni nam długotrwałe użytkowanie okularów. W wyniku niewłaściwego obchodzenia się z okularami szybciej się one zużywają, a ponadto narażamy się na uszkodzenia opraw czy soczewek, które nie są objęte gwarancją.

Dbajmy o okulary!

Zgodnie z zaleceniami

Zakładajmy okulary oburącz, by uniknąć rozciągania się oprawy. Podczas zakładania trzymamy oprawę za front, dzięki czemu zapobiegniemy upadkowi  i deformacji okularów.  Miejscem do przechowywania okularów jest specjalne etui i właśnie tam powinny one się znajdować, gdy ich nie używamy. Unikniemy w ten sposób zarysowań i uszkodzeń szkieł. W trosce o nieskazitelną powierzchnię kładźmy okulary tylko soczewkami do góry.

Dbajmy o okulary!

Wysoka temperatura szkodzi okularom

Nigdy dość przypominania, że okulary nie tolerują wysokich temperatur. Przegrzanie może pogorszyć właściwości szkieł oraz uszkodzić warstwę antyrefleksyjną. Nie zostawiajmy ich zatem w samochodzie nie tylko podczas letnich upałów, ale też nie kładźmy w pobliżu grzejników czy urządzeń kuchennych. Okularom nie służy też kontakt z silnymi substancjami chemicznymi, jak lakiery do włosów czy perfumy, ale również woda morska.

Myjemy całe okulary

Pamiętajmy  o tym , by myć całe okulary, czyli zarówno szkła, jak i oprawki. Robimy to letnią wodą lub z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Następnie osuszamy je delikatną tkaniną dobrze chłonącą wodę. Ściereczka czy ręcznik, którymi osuszamy okulary, nie powinny być  płukane w płynie zmiękczającym, ponieważ zostawiają smugi na szkłach.

Dbajmy o okulary!

Wycieramy okulary tylko specjalną ściereczką

W codziennym pędzie pamiętajmy, by nie wycierać okularów na przykład w papierowe ręczniki ani chusteczki higieniczne, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię szkła.

Ściereczki do okularów z salonu optycznego

By zachować okulary w jak najlepszej kondycji, do ich wycierania używajmy specjalnej ściereczki z mikrowłókien, która zwykle jest dołączana do nowych okularów, oraz specjalistycznych kosmetyków dostępnych w profesjonalnych salonach optycznych.

Dbajmy o okulary!