Kiedy należy iść do okulisty? - Blog Optidotum

Blog

Kiedy należy iść do okulisty?

29 grudnia 2021

Dbanie o zdrowie oczu powinno być częścią codziennego życia i iść w parze z rutynową, kontrolą wzroku u okulisty. Kiedy należy iść do okulisty? Regularne, coroczne wizyty pozwolą nam uniknąć wielu chorób lub wykryć je na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju, na którym postępowanie lecznicze będzie najskuteczniejsze.

Czasami jednak możemy potrzebować kolejnej, „nadprogramowej” wizyty. Oto lista oznak, przy których powinieneś umówić się na badanie wzroku JAK NAJSZYBCIEJ.

Problemy z prowadzeniem auta i dostrzeganiem znaków w nocy

Starzenie się może oznaczać, że czytanie nocą rzeczy takich jak książka czy menu przestaje być możliwe. Jednak gdy duże różnice w tym, jak dobrze widzisz w jasnym i ciemnym otoczeniu, pojawiają się szybko, to nomen omen wyraźny znak, że nadszedł czas na badanie wzroku.

Utrata widzenia w nocy, zwłaszcza podczas prowadzenia pojazdu (np. trudność lub wręcz niemoc w odczytywaniu znaków), może być wczesnym objawem zaćmy.

Zauważalne problemy z ostrością widzenia

Około 40 roku życia większość dorosłych zaczyna dostrzegać oznaki starczowzroczności, co oznacza, że bliższe przedmioty stają się nieco zamazane, a by przeczytać książkę, zaczynamy mrużyć oczy lub trzymamy przedmioty dalej od twarzy.

W tym przypadku bardzo pomocne będą okulary do czytania, ale dobrze jest się dodatkowo upewnić (oczywiście w trakcie wizyty u specjalisty!), że nic poważniejszego nie dzieje się z twoim wzrokiem. Czy ten proces można zatrzymać na własną rękę? Niestety nie. Nawet celowe skupianie się nie pomoże.

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio byłeś u okulisty?

Jeśli nie pamiętasz ostatniego badania wzroku, już najwyższy czas, by się na nie umówić. Nawet jeśli wydaje ci się, że twój wzrok jest w doskonałym porządku, regularne badania oczu mogą wykryć inne poważne schorzenia, które wpływają na ogólny stan zdrowia, w tym cukrzycę, nadciśnienie czy nawet nowotwory.

Pamiętaj też, że choroby typowe dla oczu, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i jaskra, są często bezobjawowe i to właśnie dopiero specjalista może je zdiagnozować.

Masz cukrzycę lub inny schorzenie wpływające na twoje oczy

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, palisz papierosy lub gdy w twojej rodzinie od pokoleń pojawiały się schorzenia takie jak cukrzyca albo jaskra, znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. Możesz potrzebować częstszych badań wzroku, zwłaszcza po przekroczeniu 50 roku życia.

Obserwujesz u siebie suchość, zaczerwienienie lub swędzenie oczy, widzenie plam, błysków światła lub zmętnienie obrazu

Nie czekaj, aż doświadczysz któregokolwiek z podanych objawów lub jakiegokolwiek innego podejrzanego sygnału, nim zaplanujesz badanie wzroku! Pamiętaj, że regularne wizyty u okulisty mogą pomóc we wczesnym wykryciu chorób lub w potwierdzeniu odpowiedniego stanu zdrowia.