6 nawyków szkodliwych dla wzroku - Blog Optidotum

Blog

6 nawyków szkodliwych dla wzroku

30 grudnia 2021

Wśród społeczeństwa rośnie świadomość na temat zdrowego trybu życia oraz jego wpływu na późniejsze lata. Skutek? Staramy się spędzać czas coraz aktywniej. Dbamy o dietę, nawodnienie i sen. Rezygnujemy z używek albo przynajmniej je ograniczamy. Wszystkie te kroki są słuszne, ale modyfikując tryb życia, często zapominamy o naszych oczach. Co więcej, praktykując szereg zakorzenionych zwyczajów po prostu im szkodzimy! Przekonaj się, jakie jest 6 nawyków szkodliwych dla wzroku:

1. Pocieranie oczu

Pocieranie oczu może skutkować zadrapaniem rogówki, a długotrwałe tarcie roznosi choroby oraz może wywołać stan zwany stożkiem rogówki. Część osób zapewne z własnego doświadczenia wie, jakie to bolesne i uciążliwe.

Jest też konsekwencja czysto estetyczna. Z biegiem czasu pocieranie może prowadzić do uszkodzenia powiek oraz wrażliwej, cienkiej skóry wokół oczu, powodując przedwczesne starzenie się tych tkanek i pogłębiając tendencję do powstawania cieni pod oczami.

2. Skąpienie sobie snu

Wielu z nas nie śpi wystarczająco długo. To niekorzystnie wpływa nie tylko na wzrok, ale i na funkcjonowanie naszego organizmu w wielu innych aspektach.

Jednym ze sposobów na dłuższy i lepszy sen jest tworzenie wieczornej rutyny. Może to być wyłączenie wszelkiego rodzaju świecących ekranów, zrobienie herbaty, pisanie w dzienniku lub cokolwiek, co pomoże ci się wyciszyć, zrelaksować i uspokoić gonitwę myśli przed snem.

3. Niedobór wartości odżywczych i wody

Według American Academy of Ophthalmology spożywanie diety o niskiej zawartości tłuszczu oraz bogatej w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste może pomóc nie tylko sercu, ale także oczom. Ciało potrzebuje substancji odżywczych, by wspierać ogólny stan zdrowia – wlicza się w to również odpowiednie nawodnienie organizmu jako nawyki szkodliwe dla wzroku

4. Palenie

Zdrowie oczu to kolejny powód motywujący cię do rzucenia palenia! Przyniesie korzyści zdrowotne dla całego organizmu, a przypadku wzroku zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, które mogą prowadzić do ślepoty.

5. Brak ochrony przeciwsłonecznej

Nadmierna ekspozycja oczu na działanie promieni UV może poważnie i długotrwale uszkodzić nasz wzrok. Mimo to wiele osób nie nosi odpowiednich okularów przeciwsłonecznych albo świadomie bądź nieświadomie wybiera tańsze opcje, np. z bazaru czy supermarketu, niestety bez odpowiednich filtrów.

6. Unikanie okulisty

Duża część z nas wizytę u okulisty traktuje jako ostateczność i to dopiero wówczas, gdy zaczynamy mieć dokuczliwe problemy ze wzrokiem. Tymczasem do lekarza należy wybrać się również wtedy, gdy odczuwamy objawy takie jak pieczenie, zaczerwienienie, ból lub łzawienie oczu.

Warto też pamiętać o regularnych i rutynowych badaniach wzroku. Pozwolą na upewnienie się, czy z okiem faktycznie wszystko w porządku lub na dostrzeżenie ewentualnych zmian lub poważniejszych chorób na wczesnym etapie, zwiększającym szanse wyleczenia. 6 nawyków szkodliwych dla wzroku opisany to nie wszystkie jakie są lecz tylko wybrane.