Objawy zespołu suchego oka - Blog Optidotum

Blog

Objawy zespołu suchego oka

14 stycznia 2022

Suchość i swędzenie oczu są czymś, co chwilowo pojawia się u większości osób. Niezależnie, czy powodem jest alergia, przeziębienie, czy też lekko porysowana soczewka kontaktowa. Im jesteśmy starsi, czym częściej te objawy u nas występują. Poniżej objawy zespołu suchego oka których nie powinno się ignorować.

Choroba suchego oka – znana jako zespół suchego oka – to nie sporadyczne swędzenie gałki ocznej, a przewlekłe schorzenie pojawiające się, gdy oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości lub nieodpowiedniego rodzaju łzy. Przyczyny prowadzące do wystąpienia zespołu suchego oka mogą być różne, a jedynym sposobem na postawienie pewnej diagnozy jest badanie.

Oto lista zauważalnych objawów suchego oka. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z nich, umów się do okulisty JAK NAJSZYBCIEJ!

Zamglone widzenie

Niewyraźne widzenie to częsty objaw zespołu suchego oka, który pojawia się i znika. Rano, po przespanej nocy, wzrok będzie w normie. Natomiast w ciągu dnia oko będzie stopniowo wysychać, a wraz z tym procesem pogorszy się ostrość widzenia.

Zaczerwienione oczy

Opuchnięte naczynia krwionośne na białej, zewnętrznej warstwie gałki ocznej mogą zmienić jej barwę na szkarłatną. Jeśli nie masz infekcji czy alergii, prawie na pewno powodem przekrwienia jest zespół suchego oka. Czemu się tak dzieje? Bez odpowiedniego nawilżenia próba mrugania może powodować ocieranie się powiek o rogówkę i bielszą część oka – jeśli zdarza się to wystarczająco często, następuje podrażnienie rogówki. Zaczerwienienie oczu to efekt uboczny tego procesu.

Ciężkość i zmęczenie oczu

Znanym objawem suchego oka jest uczucie zmęczenia oczu spowodowane odparowywaniem filmu łzowego. By chronić jego powierzchnię, powieki automatycznie będą nieco opadać. Ciężkość może być związana również z dysfunkcją gruczołów Meiboma: gdy gruczoły wydzielające wydzielinę łojową w powiekach nie produkują jej w wystarczającej ilości, nawilżenie warstwy ochronnej oka malej. Także same gruczoły mogą ulec zapchaniu i zaskorupieniu.

Czułość na światło

Zespół suchego oka może wywołać nadwrażliwość na światło. Film łzowy powinien być jedną, gładką, równą warstwą, jednak schorzenie może sprawiać, że jego powierzchnia jest nierówna – to właśnie powoduje nadwrażliwość na światło. Osoby ze światłowstrętem mogą mrużyć lub zamykać oczy pod wpływem różnorakiego oświetlenia, także poziom dyskomfortu będzie indywidualny. Gdy światło natrafia na zakończenia nerwowe w oku, to jedni odczują silny ból, z kolei inni będą tylko narzekać na zbyt jasne światło.

Swędzenie oczu

Kiedy twoje łzy nie nawilżają oczu tak, jak powinny, to komórki na ich powierzchni wysychają. Czujemy wówczas swędzenie, pewną szorstkość, czasem mamy nawet wrażenie, że pod powieką utkwiły nam ziarnka piasku lub coś się wbiło w oko.

Trudności z mruganiem

To kolejny sygnał, że nawilżenie oka jest niewłaściwe: bez gładkiej powierzchni, po której powieki poruszają się swobodnie, pojawiają się trudności w szybkim, mimowolnym zamykaniu oczu.

Wrażliwość na podrażnienia

Wiatr, dym, suche powietrze, opary środków czyszczących, smog i wiele innych – wszystko to podrażnia oczy, a nieodpowiednio nawilżony film łzowy wzmacnia dyskomfort i pobudza zakończenia nerwowe. Każda zamknięta przestrzeń z wentylacją, np. klimatyzacja w domu, biurze lub samochodzie, może powodować zwiększenie suchości oczu.

Kłucie i pieczenie oka

Gdy nasze powieki się zamykają to uwalnia się meibomian, oleista substancja, która nawilża oczy. Kiedy ludzie angażują się w czynności wymagające intensywnego skupienia to mrugają rzadziej. To wysuszanie rogówki jest jednym z powodów odczuwania pieczenia w oczach lub na brzegach powiek.

Zmęczenie oczu

Wpatrywanie się przez dłuższy czas w telefony, ekrany komputerów, urządzenia elektroniczne, a nawet w tradycyjne książki nie sprzyja utrzymaniu dobrego nawilżenia oczu. Przez to ludzie są zaangażowani w te czynności i mają trzykrotnie mniejszą tendencję do mrugania niż normalnie. Tak się przedstawiają objawy zespołu suchego oka, których nie należy ignorować.