Jak bezpiecznie jeździć we mgle i deszczu? - Blog Optidotum

Blog

Jak bezpiecznie jeździć we mgle i deszczu?

2 lutego 2022

W Polsce okres jesienno-zimowy nie jest czasem łatwym dla kierowców. Dni są mgliste, deszczowe, coraz szybciej zapada zmrok. Jak dobrze się przygotować na tak trudne warunki pogodowe? Jak bezpiecznie jeździć w mgle i deszczu?

Czego się spodziewać

Głównym zagrożeniem dla kierowców są śliskie jezdnie. Przy takich warunkach droga hamowania jest znacznie wydłużona, a co za tym idzie, skraca się czas umożliwiający jakąkolwiek reakcję. Najprostsza rada dla kierowców? Stosujcie się do zasady „wolniej znaczy bezpieczniej”! Pamiętajcie, że odpowiednia prędkość to ta, która pozwoli na kontrolowanie sytuacji na drodze oraz odpowiednio szybką reakcję.

Odblaski

Mgła i deszcz wpływają też na gorszą widoczność pieszych uczestników ruchu. Ich obowiązkiem, nie zawsze spełnianym, jest noszenie odblasków. Warto sobie przypomnieć, że w nocy kierowca widzi przechodnia, który nie ma na sobie elementów odblaskowych, z odległości około 30–40 m. Mimo odpowiedniej prędkości pojazdu to, wciąż może być zbyt mało na odpowiednią reakcję. Elementy odblaskowe to np. pokryte specjalną farbą fragmenty ubrań, ale też smycze, kamizelki czy opaski. Ważne jest prawidłowe rozmieszczenie tych elementów: zaleca się przypinanie ich na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Może nie mamy wpływu na pogodę, ale z pewnością mamy wpływ na to jak bezpiecznie jeździć w mgle i deszczu? .