Czy warto inwestować w okulary do komputera dla dziecka? - Blog Optidotum

Blog

Czy warto inwestować w okulary do komputera dla dziecka?

5 lutego 2022

Jeśli kiedykolwiek widziałeś profesjonalnego gracza w akcji, prawdopodobnie zauważyłeś, że nosi specjalne okulary. Twoje dziecko też jest miłośnikiem gier wideo? Nawet jeśli nie ma wady wzroku to czy warto inwestować w okulary do komputera dla dziecka? Postaramy się przedstawić kilka pozytywnych skutków wynikających z noszenia specjalnych okularów przed ekranem oraz to, jak mogą one chronić wzrok twojego dziecka.

Zacznijmy jednak od tego, czym tak naprawdę są te „okulary do gier”.

Dzieci, spędzając coraz więcej czasu przed ekranem, grając czy też oglądając ulubiony serial, mogą borykać się z niewyraźnym widzeniem, bólem głowy, zmęczeniem i suchością oczu. Okulary do komputera zostały opracowane tak, aby rozwiązać te problemy poprzez stosowanie filtru blokującego szkodliwe światło niebieskie.

Jak światło niebieskie wpływa na wzrok dziecka?

Niebieskie światło HEV jest najbardziej niebezpiecznym światłem, które z czasem może znacznie uszkodzić komórki siatkówki i przenikać do barwnika plamki żółtej znajdującego się w oku. U małych dzieci ryzyko powikłań jest większe ze względu na słabo rozwiniętą strukturę ochronną oka (stan ten utrzymuje się mniej więcej od urodzenia do 7. roku życia). W tych wczesnych latach rozwoju oczu źrenice są większe, a soczewki – wyraźniejsze.

Gdy dziecko się rozwija, długotrwała ekspozycja na niebieskie światło zwiększa ryzyko codziennych podrażnień lub nawet długotrwałych chorób i uszkodzeń oczu, takich jak:

  • Cyfrowe zmęczenie wzroku

Objawy obejmują niewyraźne widzenie, trudności z koncentracją, bóle głowy, suchość i podrażnienie oczu oraz ból szyi i pleców.

  • Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

Uszkodzone przez promienie UV komórki siatkówki i pigment plamki żółtej zwiększają ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę i choroby zwyrodnieniowe siatkówki, które z kolei mogą prowadzić nawet do trwałej utraty wzroku.

Czy warto zatem inwestować w okulary do komputera dla dziecka?

Wysiłek rodziców, aby zmniejszyć ilość czasu spędzanego przez ich pociechy przed komputerami, telewizorami, smartfonami i tabletami z pewnością pomoże ograniczyć ich ekspozycję na niebieskie światło. Zapewnienie dzieciom częstych przerw i ograniczenie używania tego rodzaju mediów to efektywne, ale zazwyczaj trudne do wdrożenia rozwiązanie.

Urządzenia cyfrowe to nie tylko luksus, ale i konieczność w dzisiejszych czasach. Z każdym rokiem użytkowanie sprzętów elektronicznych staje się coraz większą częścią życia dla całego społeczeństwa, niezależnie od grupy wiekowej. W rezultacie ograniczanie i pilnowanie dziecka nie zawsze jest możliwe.

Dlatego właśnie zakup okularów do komputera dla dzieci to opłacalna inwestycja w ich zdrowie i samopoczucie, której nie pożałujesz!