Oznaki wady wzroku u dziecka - Blog Optidotum

Blog

Oznaki wady wzroku u dziecka

10 lutego 2022

Gdy widzimy postępującego zeza lub dziecko skarży się na problemy z widzeniem, praktycznie mamy pewność, że wizyta u okulisty jest konieczna. Oznaki wady wzroku u dziecka nie zawsze jednak są tak wyraźne.

Wady wzroku

Wady wzroku są niebywale powszechnym schorzeniem wśród młodzieży w wieku szkolnym. W wielu przypadkach do odpowiedniego leczenia wystarczy dobranie okularów korekcyjnych. Nieleczone lub niezdiagnozowane problemy mogą mieć trwały wpływ na zdrowie oczu dziecka, jego pewność siebie oraz efektywność w nauce. Jakie są oznaki wady wzroku u dziecka i potrzebuje okularów? Nie czekaj na jakieś spektakularne objawy – zawsze, gdy podejrzewasz, że twoje dziecko ma problemy z widzeniem, umów je na sprawdzenie wzroku u okulisty.

Badania kontrlone

American Optometric Association zaleca wykonywanie badań kontrolnych oczu przed rozpoczęciem szkoły, a następnie regularnie co rok. Stosowanie się do tego harmonogramu będzie stale weryfikować prawidłowy rozwój wzroku oraz wykrywać ewentualne zmiany. Jednak pomiędzy wizytami to ty powinieneś zwracać uwagę na oznaki sygnalizujące wadę wzroku u swoich pociech.

Małe dzieci

Małe dzieci przeważnie nie są w stanie stwierdzić, że widzą niewyraźnie, zwykle też o tym nie mówią. Kłopoty z widzeniem będą okazywać, frustrując się, mrużąc czy pocierając oczy. U niektórych pojawia się nadwrażliwość na światło, problemy z dostrzeganiem rzeczy na swojej drodze czy nawet bóle głowy i nudności. Wraz z rozpoczęciem zajęć szkolnych w przedszkolu sygnały występowania problemów z widzeniem będą się nasilać i zmieniać. 

Oto typowe oznaki wskazujące na wadę wzroku u dziecka w wieku szkolnym:

Siedzenie zbyt blisko telewizora

Częstym objawem krótkowzroczności jest siedzenie bardzo blisko telewizora lub trzymanie tabletu tuż pod nosem. Chociaż zawsze istnieje możliwość, że twoje dziecko jest po prostu zafascynowane tym, co dzieje się na ekranie, dla ciebie to znak, że powinieneś przebadać jego oczy.

Dla małego dziecka niewyraźne widzenie może być frustrujące i trudne w zrozumieniu. Jeśli przyczyną jest krótkowzroczność, okulary korekcyjne powinny w mgnieniu oka zniwelować dokuczliwe objawy.

Trudności w nadążaniu podczas czytania

Nauka czytania nie jest łatwa, a jeszcze trudniejsza – ze słabym wzrokiem. Jeśli twoje dziecko ma problemy z podążaniem za tekstem podczas czytania, może cierpieć na astygmatyzm lub zeza. Obie choroby zwykle pokrywają się ze zniekształconym widzeniem, co w wielu sytuacjach jest uciążliwe, choćby podczas czytania, oglądania telewizji, a nawet w trakcie zabawy na świeżym powietrzu.

Faworyzowanie jednego z oczu

Jeśli zauważyłeś, że twoje dziecko podczas oglądania ulubionego programu telewizyjnego lub czytania książki zwykle ma tylko jedno oko otwarte lub odkryte, nie bagatelizuj tego. Usiądź z nim i poproś, aby wykonało czynność, taką jak kolorowanie lub czytanie, jednym okiem na raz. Zwróć szczególną uwagę na to, jak dziecko reaguje, gdy jego „ulubione” oko jest zasłonięte. Jeśli jest wówczas podenerwowane i niechętne do pracy, próbuje odzyskać „utracone” oko, koniecznie umów je do okulisty. Zamknięcie lub osłanianie jednego oka może być objawem niedowidzenia, znanego również jako „leniwe oko”, które znacząco utrudnia skupienie i natężenie wzroku. Ten stan bywa trudny do leczenia okularami korekcyjnymi, ponieważ jedno oko może wymagać znacznie silniejszej recepty niż drugie. W zależności od przepisanej mocy obu szkieł, okulista może zasugerować terapię wzroku lub soczewki kontaktowe.

Śledzenie tekstu palcem podczas czytania

Kiedy małe dzieci uczą się czytać, dość często podążają palcem po stronie podczas czytania. Jeśli jednak to śledzenie słów jest kontynuowane wraz z dorastaniem i rozwojem umiejętności czytania, może być to kolejna oznaka niedowidzenia. Amblyopia (leniwe oko) charakteryzuje się tym, że jedno oko nie skupia się tak łatwo i naturalnie jak drugie. Może to sygnalizować ekstremalną dalekowzroczność, która sprawia, że wyrazy na stronie są trudne do rozróżnienia. Dziecko, wskazując na każde słowo, ułatwia sobie koncentrację.

Pamietaj o badaniach

Pamiętaj o regularnych badaniach u okulisty oraz obserwuj swoje dziecko. Jeśli zauważysz u niego wymienione powyżej lub inne podejrzane objawy, to nie zwlekaj z umówieniem nadprogramowej wizyty. W zależności od nasilenia niedowidzenia lekarz może przepisać okulary, soczewki kontaktowe lub terapię wzroku.